Nemocnice 75

15. decembra 2020, citizen, Nemocnice

Nemocnice 75

Počas leta 2019, keď sa ostatné politické strany k stratifikácii vyjadrovali buď v pozitívnom alebo negatívnom zmysle, Fico zahral mŕtveho chrobáka, keď tvrdil, že nemá dostatok informácií a od ministerky Kalavskej žiadal, aby mu stratifikáciu riadne vysvetlila. Napriek tomu, že v apríli 2019 Kalavská na zasadnutí zdravotníckeho výboru predstavila poslancom víziu budúcej reformy.

… „Ak nás niekto presvedčí, že stratifikácia je užitočná, dobrá reforma, všetkými desiatimi ju podporíme. Ale ak jediným viditeľným výsledkom stratifikácie bude to, že štyri mesiace pred voľbami sa budú rušiť nemocnice, ako politický líder strany mám určitú mieru zodpovednosti,“ dodal Fico s tým, že projekt nateraz ani neodmieta, ale ani nepodporuje…

Kalavská Ficovi na tento ťah skočila a bola ochotná sa s ním stretnúť a celý projekt mu objasniť. V skutočnosti však Ficovi šlo len o naťahovanie času. Po tom, ako Kalavská presvedčila Fica o potrebnosti reformy, Fico súhlasil s podmienkou, že ju ministerka predloží ako ústavný zákon. Tá na podmienku pristúpila a mala tak spraviť 21.8.2019:

… ak to parlamentom prejde ako ústavný zákon, nemôže sa stať, že keď bude niekto iný ministrom zdravotníctva, reforma bude zastavená. O návrhu chce ešte rokovať s koaličnými aj opozičnými poslancami, reforma by sa podľa nej mohla dostať do parlamentu v septembri…

Za formu ústavného zákona stratifikácie bol aj Štefan Zelník (SNS) a Tibor Bastrnák či Ábel Ravasz (Most-Híd) a strana ĽSNS. Naopak proti boli Richard Sulík a poslankyňa Cigániková (SaS), ktorá súčasne žiadala hlasovanie o dôvere vláde:

Ak je ministerka Kalavaská naozaj presvedčená o jej perfektnej pripravenosti, a to na takej úrovni, že znesie aj formu ústavného zákona, nech vláda Petra Pellegriniho v zmysle článku 114 Ústavy SR spojí hlasovanie o prijatí tohto zákona s hlasovaním o dôvere vláde…

Na neoprávnenosť predložiť reformu ako ústavný zákon upozornilo aj ministerstvo spravodlivosti, podľa ktorého by bol takýto zákon v skutočnosti protiústavný a nevykonateľný:

Ako upozorňuje ministerstvo spravodlivosti, v ústavnom zákone sa vytvára splnomocnenie na vydanie právneho predpisu vydaného na základe zákona. To je však v rozpore s ústavou. Hrozí tak, že časť predkladaného ústavného zákona bude rýdzo z formálnych dôvodov vyhlásená za protiústavnú. No a zákon by tak bol v praxi nevykonateľný….

… Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa tiež pozastavuje nad zmyslom ústavného zákona. Neprináša totiž nič, čo by už nestanovovala ústava. Navyše nehovorí o právach, ale o nárokoch, pričom sú však formulované všeobecne a vágne…

Vyzerá to tak, že Fico si položil nesplniteľnú podmienku, ktorú potom zneužil ako dôvod na odmietnutie reformy v akejkoľvek podobe.

A ako inak, proti akejkoľvek zmene súčasného stavu je principiálne prezident SLK Marian Kollár, ktorý síce stratifikáciu podporuje, nesúhlasí však so súčasným návrhom zákona a obáva sa, že celý projekt je podporovaný záujmami ekonomických skupín. Z celej doterajšej činnosti Mariana Kollára je očividné, že jedinou zmenou v zdravotníctve, ktorú dokázal navrhnúť a za ktorú aj tvrdo bojoval, bolo zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a ústavné zvýšenie platov lekárov:

Slovenská lekárska komora (SLK) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby stratifikáciu nemocníc nepredložila na rokovanie vlády vo forme ústavného ani obyčajného zákona.

Váš návrh ústavného zákona ste sama odsúdili a návrh obyčajného zákona nie je dostatočne odborne pripravený na jeho schválenie a uvedenie do praxe,“ informoval prezident komory Marian Kollár…

SLK mala pripomienku aj k tomu, že stratifikácia neriešila ambulantných lekárov:

Lekárom sa nepáči, že reforma obchádza ambulancie. „Sústavu zdravotníckych zariadení tvoria aj ambulantné zdravotnícke zariadenia, pričom trend v krajinách Európy pod tlakom na efektívne vynakladania prostriedkov na poskytovanie zdravotnej starostlivosti smeruje k posilňovaniu ambulantnej zdravotnej starostlivosti,“ poukazuje lekárska komora…

 

 

POKRAČOVANIE