Založ si blog

Nemocnice 44

Nemocnice 44

Z peňazí eurofondov si utrhli mnohé stavebné firmy, ktoré realizovali rekonštrukciu existujúcich alebo výstavbu nových nemocničných oddelení, a samozrejme sprostredkovateľské firmy:

… V  období 2007-2013 Európska únia, na základe požiadaviek Slovenska, vyčlenila na zdravotníctvo takmer 295 miliónov EUR, dostali ich najmä nemocnie, ambulancie a obce, pod ktoré spadajú…

V hre figurovali také firmy, ako Váhostav alebo už spomínaný Pro Tender: (http://www.transparency.sk/sk/na-zdravotnickych-eurofondoch-najviac-zarobil-sirokeho-vahostav/)

V máji minulého roka (2013) polícia obvinila Petra Hložného z machinácii pri verejnom obstarávaní. Bol konateľom firmy ProTender, ktorá Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach pomáhala s prípravou mamutieho tendra na stavbu novej budovy urgentného príjmu. Nemocnica na projekt dostala viac ako 26 miliónov EUR z eurofondov, viac ako 9 % zo všetkých prostriedkov vyčlenených z eurofondov na zdravotníctvo. Podľa polície sa predstavitelia firiem PKB invest a Chemkostav vopred dohodli, ktorá v tendri zvíťazí. Peter Hložný mal o dohode vedieť a tiež porušiť zákon.

PRO TENDER neobstarával iba pre Univerzitnú nemocnicu v Košiciach. Na pomoc s obstarávaním si ho vybralo 39 % z celkom 68 úspešných žiadateľov o zdravotnícke eurofondy.

V súťaži o európske peniaze neobišli zle ani PKB invest a Chemkostav. Po Váhostave Juraja Širokého bol PKB invest druhým najväčším dodávateľom za zdravotnícke eurofondy. Váhostav získal dve zákazky spolu za takmer 36 miliónov EUR. PKB invest dostal celkom tri zákazky za viac ako 30 miliónov EUR. Chemkostav vysúťažil dva tendre za viac ako 26 miliónov EUR a stal sa tretím najväčším obstarávateľom.

V  období 2007-2013 Európska únia, na základe požiadaviek Slovenska, vyčlenila na zdravotníctvo takmer 295 miliónov EUR, dostali ich najmä nemocnie, ambulancie a obce, pod ktoré spadajú…

Na slovenskej scéne sa opakuje niekoľko mien firiem, ktoré robia verejné obstarávanie, a majú z toho slušné zisky. Okolo nich zas krúži niekoľko dodávateľských firiem, ktoré verejné súťaže prevažne vyhrávajú:

Pri skúmaní dokumentácie sme natrafili na viaceré opakujúce sa vzorce súťažiacich a víťazov. Napríklad firmy Adval, Tendrex a PanGen súťažili svorne v štyroch obciach, troch v prešovskom kraji a v jednom v Holíči na Záhorí. Ich ponuky vo všetkých prípadoch skončili tak, že zvíťazil Tendrex, druhý bol PanGen a najhoršiu ponuku dával Adval.

Podobne aj ProTender trikrát súťažil s ďalšími firmami vo veľmi podobnom zložení. S ProTendrom súťažila firma Logtrade, tretím uchádzačom bola buď firma Tomin alebo Europroject & Tender. Dvakrát zvíťazil ProTender, raz Logtrade. Obe firmy dnes spája osoba konateľa Miroslava Kučeru…

… Pre prijímateľov fondov zaujímavo obstarávala aj firma Visions, s.r.o., na ktorú Transparency upozornila v marci 2013 v súvislosti s podozrivými rekonštrukciami nemocníc. Tri prepojené nemocnice v štyroch projektoch za viac ako 7 miliónov EUR rekonštruovali prepojené schránkové firmy, navyše bez skúseností. Subdodávateľmi schránkových firiem boli pritom známe firmy s dostatkom skúseností s verejným obstarávaním…

Zaujímavé na celom fungovaní je to, že bez zapojenia externých firiem pri súťažení o získanie eurofondov, je šanca na úspech menšia, ako keby nemocnica šla do súťaže samé. Pritom ceny za tieto služby nebývajú zrovna malé:

… Nemocnice, ambulancie a obce mali výrazne vyššiu šancu uspieť s projektom, ak využili pomoc externých firiem. Z tých, ktorí spolupracovali s externistami, podporu získalo 35 %. So svojpomocnými projektmi uspelo iba 12 % žiadateľov. Náklady na externé služby pritom nie sú nízke. Úspešní, od ktorých sme získali informácie, za žiadosti o projekty v hodnote 155 miliónov EUR zaplatili celkom 1,2 milióna EUR…

… Ceny za vypracovanie úspešnej žiadosti o príspevok sú rôzne. Pomerne najviac zaplatilo Sanatórium Dr. Guhra. Firma Octigon od Sanatória za žiadosť o 480 tisíc získala takmer 60 tisíc EUR, viac ako 12 % hodnoty projektu. Pre porovnanie, obec Terňa firme Project Consult za 370-tisícový projekt zaplatila menej ako 10 tisíc EUR, iba 2,5 % hodnoty projektu.

Až 178 tisíc EUR, najviac v absolútnom vyjadrení, zaplatila Fakultná nemocnica v Prešove firme I.S.F. Pri projekte za viac ako 26 miliónov EUR ide o 0,68 % jeho hodnoty.

Na tieto poradenské firmy by sa podľa nás mala tiež zamerať zvýšená kontrola štátu. Sú externé firmy úspešnejšie lebo vedia lepšie projekt napísať, alebo aj preto, že ho vedia na správnych miestach „vybaviť“? A z čoho vedia štátne subjekty platiť za poradenstvo pri takých cenách? …

A otázkou zostáva skutočný prínos čerpania eurofondov, ak je skutočnosťou, že príspevky z eurofondov získali vo väčšom počte práve regióny, ktoré takúto pomoc nepotrebovali najviac:

Peniaze nedostali regióny, ktoré ich najviac potrebovali. Zistili sme to prepočtom podľa metodiky Health Policy Institute, ktorá rozdeľuje slovenské okresy do kategórií od výborného až po nevyhovujúci zdravotný stav. Vylúčili sme 18 projektov, ktoré majú zrejmý prínos pre viac okresov (napríklad špecializované nemocnice, ktorých spádová oblasť zodpovedá väčšiemu územiu) a pri zvyšku okresov sme sa pozreli na zdravotný stav ich obyvateľstva.

Zo zvyšku iba štvrtina objemu smerovala do okresov so zlým alebo iba podpriemerným zdravotným stavom obyvateľstva. Veľká väčšina naopak šla do okresov kde majú bežní ľudia na pomery Slovenska nadpriemerne dobré zdravie…

Platy lekárov 02

23.09.2020

Platy lekárov 02 Pre porovnanie sa pozrime na mzdy v jednotlivých odvetviach: … Výrazne klesla v ubytovaní o 26,9 % (543 eur), pričom pokles bol aj v ďalších činnostiach. V činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 9,8 % (460 eur), priemysle o 8,8 % (1083 eur), doprave a skladovaní o 5,5 % (956 eur), predaji a oprave motorových vozidiel o 4,8 % (981 eur), informačných a [...]

Nemocnice 52

23.09.2020

Nemocnice 52 Iné problémy postihli bratislavskú nemocnicu na Kramároch. Boli kombináciou personálnych konfliktov, dlhých čakacích lehôt, nedostatku personálu a zastaralého vybavenia. To ostatne robilo až donedávna starosti mnohým riaditeľom nemocníc, pretože za posledných dvadsať rokov boli kapitálové výdavky v zdravotníctve veľmi skromné. Zmenili to až masívne [...]

Platy lekárov 01

21.09.2020

Platy lekárov 01 Posledné mesiace zamiešali celosvetovým politickým vývojom pomerne dramaticky. Výskyt nejakého vírusu, označeného Covid 19, nezanechal tragické stopy ani tak na verejnom zdraví, ako na ekonomike celej planéty. Podľa Ivana Mikloša, Slovensko patrí medzi krajiny najviac postihnuté koronavírom, čo sa týka ekonomických strát. Na jedno úmrtie spojené s [...]

Košice, banka, bankomat, výbuch

Vyhodili bankomat do vzduchu, k peniazom sa nedostali

26.09.2020 19:15

K výbuchu, ktorý poškodil pobočku banky v košickej mestskej časti Nad jazerom, došlo v sobotu krátko pred 3.00 h.

autobus, Čierne nad Topľou

Po zrážke autobusu s autom na východe sú traja zranení

26.09.2020 18:34

K zrážke autobusu s osobným autom došlo v sobotu dopoludnia na ceste pri obci Čierne nad Topľou, okres Vranov nad Topľou.

Jaroslaw Kaczynski, Poľsko, koaličná dohoda

V Poľsku zažehnali vládnu krízu, majú novú koaličnú dohodu

26.09.2020 17:57

Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) v sobotu uzavrela novú koaličnú dohodu so svojimi dvoma menšími partnermi.

Juraj Šeliga

Šeliga a Pellegrini spoločne vyzývajú ľudí, aby boli zodpovední

26.09.2020 14:22

Premiér Igor Matovič (OĽANO) by nemal kritizovať občanov za nezvládnutie pandémie nového koronavírusu na Slovensku a viniť ich za nárast prípadov.