Nemocnice 41

3. augusta 2020, citizen, Nemocnice

Nemocnice 41

Miroslav Beblavý bol najväčším kritikom fungovania slovenského zdravotníctva za éry premiéra Róberta Fica. V roku 2016 otvoril kauzu, ktorá sa týkala nákupu CT prístroja do banskobystrickej nemocnice. V tej dobe bol riaditeľom nemocnice Vladimír Baláž, ktorý v roku 2016 zasadol ako poslaneckej lavice za stranu Smer-SD: (http://www.aktuality.sk/clanok/380425/do-parlamentu-sa-vracia-smerak-vladimir-balaz-znamy-zo-zdravotnickych-kauz/)

… Nákup sa odohral v roku 2013, keď sa kupoval aj ultrazvuk, išlo o verziu rovnakého CT ako v Žiline. „Riaditeľ Baláž čelil ťažkej úlohe, ako zabezpečiť, aby sa do súťaže neprihlásilo priveľa uchádzačov,“ tvrdí Beblavý.

Podľa jeho slov na to slúžila podrobná špecifikácia parametrov prístrojov: 57 požadovaných parametrov CT-čka a ďalších 45 parametrov na ultrazvuk vrátane takých vecí, ako hmotnosť ultrazvuku do 100 kg či toho, že tlačiareň musí byť čiernobiela…

Pri porovnávaní cien ale Beblavý spravil jednu chybu: porovnal ceny s DPH a bez DPH. Tak či tak:

… Z ceny tvorilo CT 856 800 eur a ultrazvuk 82 560 eur. V zmluve si namiesto obvyklej dvojročnej záruky dohodli záruku len ročnú. Následne vtedajší riaditeľ bez súťaže uzatvoril zmluvu na pozáručný servis na päť rokov na 369 000 eur. Z toho servis CT-čka predstavoval 287 500 eur. Spolu tak bystrické CT-čko a 6 rokov servisu (1 rok záruka + 5 rokov v zmluve) stáli 1 144 300 eur…

V prípade podobných obvinení si súkmeňovci ochotne pre verejnosťou vyjadrujú plnú dôveru:

… „Zatiaľ nemám dôvod pánovi poslancovi Blanárovi neveriť, myslím, že je úspešný župan a v minulosti bol aj ocenený za mnohé transparentné nákupy,” reagoval predseda klubu poslancov Smer-SD Martin Glváč… 

Nič nové pod slnkom. Tak isto pri súdení vojnových zločinov si obvinení nacisti zohnali od svojich súkmeňovcov miestoprísažné vyhlásenia o svojej bezúhonnosti. Ako keby „svedectvo“ jedného mafiána malo väčšiu cenu, ako rukolapné dôkazy:

… Vladimír Baláž musel odísť z funkcie riaditeľa banskobystrickej nemocnice v roku 2014, keď Transparency International Slovensko a denník SME zistili, že uzatvoril predraženú zmluvu na dodávku stravy. Vtedajší minister Viliam Čislák okrem Baláža odvolal aj riaditeľov fakultných nemocníc v Trnave a Poprade Martina Tabačeka a Jozefa Tekáča.

Minister vtedy vysvetľoval, že koncesnú zmluvu nad päť miliónov eur môže schváliť len vláda. „Dotyční riaditelia ešte pred podpisom zmluvy nám tieto zmluvy nedali na posúdenie.“ Poslanec Baláž priznáva, že urobili formálnu chybu a za to voči sebe vyvodil zodpovednosť, keď z čela nemocnice odstúpil… Podľa Baláža bola chyba skôr na strane vtedajšieho vedenia ministerstva zdravotníctva, ktoré ich neinformovalo o všetkých povinnostiach.

S tým, že sa dnes ujal funkcie poslanca NR SR, pričom má za sebou už stravovaciu kauzu, vnútorný problém nemá. Najvyšší kontrolný úrad len včera potvrdil, že koncesné zmluvy boli uzavreté v rozpore so zákonom…

… Problém v nástupe Vladimíra Baláža do parlamentu nevidia ani poslanci Smer-SD. Valocký na túto tému nechcel polemizovať. „Počkajme na vyšetrenie a pokiaľ to bude došetrené a bude tam nejaké obvinenie, tak určite potom ten poslanec v parlamente sedieť nebude,” uviedol.

Raši zase hovorí, že Baláž urobil formálnu chybu.„ Bol za to potrestaný, pretože urobil chybu ako manažér nemocnice, ale neurobil žiadnu vedomú, ani zjavnú chybu ako človek. V listine volebných výsledkov je legitímne nastupujúci poslanec, nebol ani odsúdený ani žiadny trestný čin nespáchal. Myslím si, že nie je dôvod na to, aby nenastúpil do parlamentu,” povedal…

Akurát že za „formálne chyby“, „nepozornosť“, „nevedomosť“ musia platiť slovenskí pacienti svojim zdravím a niekedy aj životmi. A kauzy sa prešetrujú, ale slovenské zdravotníctvo je na tom každým rokom horšie a horšie.