Nemocnice 38

14. júla 2020, citizen, Nemocnice

Nemocnice 38

Nákup zdravotníckej techniky mal po dve desaťročia jednu zásadnú chybu. Nemocnice si nákupy organizovali samy, namiesto toho, aby ministerstvo zdravotníctva realizovalo centrálne nákupy techniky, ale aj iného potrebného zdravotníckeho materiálu. Toto začal riešiť až minister Drucker a prvé reálne výsledky prinieslo až pôsobenie ministerky Kalavskej. Preto slovenskí pacienti prišli v posledných dekádach vďaka predraženým nákupom o mnoho miliónov eur:

… Na základe nariadenia ministra zdravotníctva Tomáša Druckera musia nemocnice, ktoré chcú nakupovať, najskôr zaslať rezortu technické požiadavky na prístroj. „Na ich základe ministerstvo stanoví priemernú cenu požadovanej zdravotníckej techniky a zašle ju nemocnici. Tá si urobí prieskum trhu a predloží ministerstvu žiadosť so všetkými zistenými detailmi. Ministerstvo ju posúdi, ešte raz porovná ceny, ktoré ponúkajú firmy s databázou, až potom vydá stanovisko,“ vysvetlila postup hovorkyňa rezortu Stanislava Pondelová. Až po týchto krokoch môže nemocnica vyhlásiť verejné obstarávanie.

Ceny zdravotníckych prístrojov začalo ministerstvo porovnávať pred pol rokom. Stalo sa tak po medializácii kauzy plánovaného nákupu piešťanského CT-čka. Aj ďalšie doteraz známe škandály sa udiali pred týmto krokom. Od decembra eviduje rezort 41 žiadostí z 13 nemocníc. Najčastejšie chcú porovnať ultrazvukové prístroje, videoendoskopické zostavy či operačné stoly.

Porovnávanie cien prístrojov podľa Pondelovej zabezpečuje trojčlenný tím. Dvaja sú z odboru verejného obstarávania a jeden z Inštitútu zdravotnej politiky.

Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského ceny a parametre sa mali porovnávať už dávno. Znížili by sa tak netransparentné nákupy. Pred dvoma rokmi mali odborári podozrenie, že pri obstarávaní dvoch operačných stolov v nitrianskej nemocnici bola zvýhodnená firma, ktorá ako jediná spĺňala podmienky a súťaž vyhrala. „Vedenie nemocnice si dalo technickú požiadavku na nosnosť, ktorú má stôl udržať. Tá bola 500 kilogramov a iba jediná firma na našom trhu ponúkala takéto operačné stoly, ostatní vyrábajú stoly do nosnosti 450 kilogramov,“ povedal s tým, že najťažší pacient, akého kedy nemocnica mala, vážil 170 kg.

Škandál vyvolali nákupy štyroch ultrazvukov v košickej nemocnici, ktoré ešte v roku 2013 získala za 375-tisíc eur bez DPH. V porovnaní s nemocnicou v českom Vsetíne ich preplatila asi o 115-tisíc eur. Nemocnica stanovila také požiadavky, že sa na tendri zúčastnila len jedna spoločnosť, hoci sa o zákazku zaujímalo ďalších 13 firiem.

Visolajský tiež zdôraznil, že ministerstvo by malo okrem cien vyhodnotiť aj to, či daná nemocnica skutočne potrebuje prístroj s premrštenými technickými parametrami a potom by sa nestalo, že by bol v tendri len jeden uchádzač.

Súhlasí aj analytik ekonomického inštitútu Ineko Dušan Zachar. „Môžeme len veľmi orientačne odhadovať, že ak by vo všetkých jednoponukových tendroch súťažili dvaja uchádzači, výsledné ceny by mohli klesnúť takmer o 19 miliónov eur ročne,“ doplnil s tým, že nemocnice by tak mohli ušetriť až 11,6 percenta…

… Podľa analytika Zachara situácia so zlým hospodárením zdravotníckych zariadení sa tak ľahko nezmení. Problémom je slabá morálka v spoločnosti, nedostatočná vymožiteľnosť práva a žiaden trest, len sústavné oddlžovanie nemocníc a neúčinná štátna regulácia. „Ak tu máme štátne vlastníctvo nemocníc, je potrebné mať vo funkciách buď ľudí, ktorí sú zodpovední, alebo mať nastavené také automatické pravidlá a reguláciu, ktoré prinesú sankcie či postihy v prípade pochybení. A to absentuje,“ zdôraznil analytik. Namiesto toho prichádza odmena pre zle hospodáriacich – oddlženie