Nemocnice 10

23. januára 2020, citizen, Nemocnice

Nemocnice 10

 

Ešte trocha faktov z histórie nemocníc:

Na konci roka 2015 bol dlh štátnych nemocníc 590 miliónov eur:

… Dlh v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR dosiahol ku koncu vlaňajška (rok 2015) 589,94 milióna eur. Z tejto sumy predstavovali záväzky po lehote splatnosti 442,41mil. eur, záväzky v lehote splatnosti tvorili 147,53mil. eur. Nový dlh v roku 2015 netvorili dve nemocnice – Fakultná nemocnica Nitra a Detská fakultná nemocnica Košice…

…Celkové záväzky týchto 13 zdravotníckych zariadení v minulom roku vzrástli o 111 miliónov eur, čo je negatívny vývoj v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi, kedy rástli o 70,2milióna eur v roku 2014, respektíve 80,3milióna eur v roku 2013…

…Z hľadiska štruktúry záväzkov po lehote splatnosti najvyšší podiel na celkovom dlhu zdravotníckych zariadení v pôsobnosti MZ SR má už dlhodobo dlh voči dodávateľom liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, ktorý v súčasnosti predstavuje 52,3-percentný podiel. Dlh voči verejným financiám (Sociálna poisťovňa, daňové úrady a zdravotné poisťovne) tvorí 25,4% z celkového dlhu. Pri ostatných zdravotníckych zariadeniach a Národnej transfúznej službe je to 5,2 % z dlhu…

A tak sa nemocniciam poskytujú jednorazové finančné injekcie, tak ako napríklad v roku 2015 v sume 50 miliónov eur.

Chýbajúce peniaze pre nemocnice (hlavne na platy zamestnancov) pýtajú poisťovne od štátu:

… „Súkromné zdravotné poisťovne nám avizovali, že ak nenastane dofinancovanie alebo presun peňazí v zdravotníctve, k prvému máju tohto roka (2016) dostaneme zmluvy s nižšími platbami za hospitalizácie a za výkony,“ povedal prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko s tým, že to môže byť menej aj o desať percent, čo by znamenalo pre nemocnice obrovský problém…

… Petko upozornil, že na to, aby bolo zdravotníctvo v tomto roku stabilné, je potrebných ešte 95 miliónov eur. Viac peňazí treba najmä na vyššie platy, ktoré zdravotníkom garantuje zákon…

„Riešením“ mali byť delené úväzky zdravotných sestier alebo ich prepúšťanie. Preložené do laickej reči, sestra mala časť úväzku podľa svojej kvalifikácie (čiže ako zdravotná sestra), a časť ako napr. administratívna pracovníčka alebo opatrovateľka:

…S Dôverou a Unionom majú nemocnice uzavreté zmluvy do konca apríla tohto roka (2016), so štátnou Všeobecnou zdravotnou do konca septembra. Ak sa tento mesiac súkromné poisťovne s nemocnicami nedohodnú, budú musieť podľa Petka pristúpiť k nepopulárnym opatreniam, napríklad k deleným úväzkom, ktoré tu už boli za ministrovania Zuzany Zvolenskej. „Všetci vieme, aký bol z toho cirkus, nakoniec to malo aj politický, aj súdny dopad,“ pripomenul. Tie sestry, ktoré zmluvy na delený úväzok (zdravotnícka a administratívna práca) odmietli podpísať, prepustili. Tri sa obrátili na súd a vyhrali. Tiež bude podľa Petka ohrozených až dvetisíc pracovných miest…

…Podobnú situáciu už nemocnice zažili v minulom roku, keď po prerokovaní s ministerstvom zdravotníctva a ministerstvom financií došlo k dofinancovaniu rezortu o 86 miliónov eur. Preto dúfajú, že sa nakoniec všetko dobre skončí….

Nakoniec všetky tri poisťovne sľúbili, že platby nemocniciam neznížia:

… „Všetky tri zdravotné poisťovne – Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera, ako aj Union udržia súčasnú úroveň platieb pre zdravotnícke zariadenia do septembra tohto roku,“ povedal minister Drucker s tým, že sa podarilo odvrátiť problém s financovaním systému zdravotníctva, ktorý hrozil od mája a v tomto čase nevidí ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, ani záväzkov, ktoré dnes nemocnice majú.

Marián Petko to hodnotí ako potešujúcu správu. „Zatiaľ to máme od zdravotných poisťovní potvrdené len telefonicky, rokovanie sa uskutoční tento týždeň,“ doplnil. Predpokladá, že zmluvy s poisťovňami podpíšu. Pripomína však, že napriek dohode treba zdravotníctvo dofinancovať. Odhaduje, že v systéme chýba až 95 miliónov eur…

V roku 2017 sa situácia opakovala:

… „Všeobecná zdravotná poisťovňa nemá finančné prostriedky na to, na čo máme dnes podpísané zmluvy,“ povedal Petko. V tomto roku bude podľa neho v zdravotníctve reálne chýbať 150 mil. eur. Ak štát podľa Petka zdroje v zdravotníctve nezvýši, nebude priestor ani na realizáciu projektov, ktoré pripravuje ministerstvo zdravotníctva.

Ako upozornil prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth, zákon o štátnom rozpočte na rok 2017 priniesol historicky najnižšiu platbu za poistencov štátu v doterajšej histórii.

Tá je na úrovni 4% z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2015, z čoho však 0,2 % z priemernej mzdy má ísť na kapitálové výdavky pre štátne nemocnice. Prezident ASL preto tiež požaduje dofinancovanie zdravotníctva cez poistencov štátu. „Je to najdôležitejší zdroj príjmov pre zdravotníctvo,“ povedal.

Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov Márie Lévyovej treba okamžite zvýšiť platbu za poistencov štátu na úroveň 5 % z priemernej mzdy. Bez dofinancovania zdravotníctva sa podľa nej nebude zvyšovať dostupnosť a kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „…