Lieky 21

22. augusta 2019, citizen, Lieky

Lieky 21

 

 

Z týchto a podobných dôvodov chce Európska únia originálne lieky chrániť jedinečnými bezpečnostnými prvkami:

…Obaly liekov nimi budú musieť byť označené od 9. februára 2019. Prvky sa budú skladať z unikátneho 2D kódu, ktorý vzhľadovo pripomína QR kód, a nástroja proti manipulovaniu, akým bude napríklad prelepenie uzáveru či ochranná fólia. Lekárnici budú musieť skontrolovať pravosť každého lieku ešte predtým, ako ho vydajú pacientovi. Povinnosť vyplýva z delegovaného nariadenia, ktoré ešte v roku 2016 prijala Európska komisia…

…Hovorkyňa farmaceutickej firmy Teva Pharmaceuticals Slovakia Beáta Melichová pre Pravdu priblížila, že v záujme ochrany spotrebiteľov pred falzifikátmi sa zavedie tzv. serializovaná výroba. „V praxi to znamená, že každý výrobok bude mať svoje sériové – „rodné“ – číslo, ktoré je v kombinácii s kódom výrobku jedinečné. Teda jedinečné označenie škatuľky, ktorú si pacienti kupujú v lekárni,“ objasnila hovorkyňa. Ako dodala, obal bude musieť obsahovať viaceré údaje – číslo šarže, dátum expirácie, sériové číslo, kód výrobku a 2D kód. „Kombinácia je jedinečná a šanca na falzifikát veľmi malá. Lekárnik pri výdaji lieku načíta 2D kód a overí v centrálnom úložisku, či je produkt pravý a nejde o falzifikát…

Pacienti by preto mali lieky nakupovať iba vo verejných lekárňach alebo registrovaných internetových lekárňach:

…pacienti si môžu legitimitu internetovej lekárne overiť jednoducho – kliknutím na spoločné logo pre internetový výdaj liekov, ktoré by sa malo na webe lekárne nachádzať, a ktorým sa automaticky presmerujú na internetovú stránku liekovej agentúry. Tam sa nachádza zoznam všetkých subjektov, ktoré majú oprávnenie predávať lieky na diaľku. Ak v ňom nájdu konkrétnu online lekáreň, môžu pokojne nakupovať…

Verifikačný systém:

…Štátny ústav pre kontrolu liečiv vysvetlil, že bezpečnostné prvky sa umiestňujú na lieky už pri výrobe a slúžia na kontrolu lieku počas celého obdobia, kedy sa nachádza v liekovom reťazci. „Verifikačný systém zavádza nové povinnosti všetkým stranám liekového reťazca,“ zdôrazňuje.

S cieľom vyvinúť a implementovať efektívny systém overovania pravosti liekov v SR bola založená Slovenská organizácia pre overovanie liekov (SOOL). SOOL sprostredkúva pripojenie jednotlivých účastníkov do Národného systému pre overovanie pravosti liekov (NMVS) a do tzv. európskeho hubu.

Do národného systému má prístup aj ŠÚKL. Ten sa bude v rámci inšpekčnej činnosti zameriavať najmä na pripojenie jednotlivých užívateľov do systému. Štátny ústav na zavedení systému úzko spolupracoval so SOOL…

Povinnosť lekárne vlastniť čítačku jedinečného kódu bude musieť finančne znášať lekáreň:

…Jedno takéto zariadenie stojí minimálne  300 eur /1 lekáreň – jednorazové náklady, + náklady za samotný úkon overovania lekárnikom (denné). Rovnako ešte nie sú kódované všetky lieky. Túto povinnosť mať na obale bezpečnostné prvky majú lieky (ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis) vyrobené od 9.2.2019 (okrem liekov podľa prílohy č. 1 Usmernenia). V reálnej praxi nie je možné určiť, ktoré lieky boli vyrobené pred a ktoré po 9. februári 2019, preto SLeK odporúča overovať všetky lieky, ktoré majú na svojom obale umiestnené bezpečnostné prvky…