Lieky 12

26. júna 2019, citizen, Lieky

Lieky 12

 

 

Farmaceutické firmy majú vo svojom arzenáli praktík, ako ľahko zbohatnúť, aj iné kalibre. Napríklad falšovanie klinických testov:

…Úspešné testy sú pre liek vstupenkou na trh únie. Indická firma GVK Biosciences ich robila pre viaceré farmaceutické spoločnosti. Francúzska lieková agentúra (ANSM) v sídle indickej firmy vykonala inšpekciu a zistila manipuláciu výsledkov testov. Francúzi spochybnili výsledky merania EKG a poukázali na nekompletnú dokumentáciu. Ich ďalšie zistenie, že výsledky niekto upravoval najmenej už od roku 2008, je však oveľa zásadnejšie. Poukazuje totiž na to, že falšovanie sa už stalo systémom a tento prípad nemusí byť posledným…

…Všetky lieky, či už ide o originály, alebo generiká (kópie originálov), podliehajú pred uvedením na trh v EÚ schváleniu zo strany Európskej liekovej agentúry (EMA), resp. národných inštitúcií v jednotlivých krajinách. Výrobcovia generík na rozdiel od výrobcov originálov nemusia robiť rozsiahle klinické štúdie. Podmienkou ich vstupu na trh sú tzv. testy bioekvivalencie. Tie majú potvrdiť, že generiká budú v tele účinkovať rovnako ako originály…

…Európa začala riešiť škandál falšovania klinických testov asi pri tisícke tzv. generických liekov (kópie originálov). Jedenásť z nich je registrovaných aj na Slovensku, používajú sa na liečbu ischemickej choroby srdca, alergie či migrény. Štátny ústav pre kontrolu liečiv  pozastavil ich distribúciu do lekární. Podľa ministerstva zdravotníctva zdravie pacientov, ktorí ich užívali, nie je ohrozené. Lieky z trhu sťahujú aj vo Francúzsku a v Belgicku…

…Dôvodom, prečo sa klinické testy falšujú, je tlak na nízku cenu liekov. Upozorňuje na to Štefan Krchňák, člen Slovenskej lekárnickej komory a člen za Slovensko v PGEU (Pharmaceutical Group of European Union) – organizácii, ktorá zastupuje lekárnikov v Európe. V súčasnosti to podľa neho funguje tak, že základná surovina sa pre celý svet vyrába na jednom mieste napríklad v Indii, Číne či vo Vietname, kde lacnejšie platia zamestnancov, nemusia dodržiavať ekologické podmienky, ktoré sú napríklad v Nemecku veľmi prísne. Šetrí sa tiež na kontrolách kvality…

…EÚ podľa Krchňáka uvažuje, že znova zavedie výrobu základných účinných látok pod svojou kontrolou niekde v jej teritóriu. „Nebude to jednoduché. Pokiaľ sa má výroba revitalizovať tu v Európe, potom, samozrejme nás to bude stáť iné ceny ako v Indii. To znamená, že ceny liekov pôjdu hore.“

Lieky, pri ktorých bolo podozrenie z falšovania klinických testov (v roku 2015):

V januári 2019 sa sa malo meniť aj sídlo liekovej agentúry EU (EMA), ktorá sa zaoberá schvaľovaním liečiv v rámci EU. O sídlo sa zaujímalo v roku 2017 aj Slovensko. Slovensko v súťaži o sídlo agentúry nakoniec neuspelo.