Lieky 06

7. júna 2019, citizen, Lieky

Lieky 06

 

 

Na reexport liekov upozorňoval neskôr aj MUDr. Peter Lipták, keď 18.02.2015 podal na GP SR Trestné oznámenie pre dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia. Na šiestich stranách stručne a prehľadne uvádza legislatívne zmeny od roku 1991 do roku 2014, ktoré umožnili toto neľudské rozkrádanie. Za všetko hovoria čísla, ktoré na pravú mieru uvádzajú pokles spotreby liekov a zníženie nákladov na lieky:

Zo strany Slovenskej lekárnickej komory vzišla iniciatíva, aby sa zabránilo lekárňam odpredávať lieky späť distribútorom. Podľa viceprezidenta SLEK Ondreja Sukeľa:

…Lieky distribučným spoločnostiam predáva podľa informácií SLEK polovica lekární na Slovensku. Reexport sa týka približne 20 liekov na liečbu onkologických, psychiatrických či neurologických ochorení. Reexportované lieky končia najmä v severských krajinách a Nemecku.

„Vzhľadom na túto realitu sa často stáva, že pacienti sa k svojim liekom nedostanú hneď, ani do 24 hodín a musia čakať aj týždeň či dva,“ povedal Sukeľ. Z vlastnej skúsenosti uviedol príklad, keď musel dvom pacientom rozdeliť jedno balenie lieku. „Chceme preto prinútiť lekárne, aby nemohli predávať lieky distribútorom a takisto chceme, aby sa ohlasovacia povinnosť distribučnej spoločnosti pri vývoze lieku zmenila na povoľovacie konanie“…

Opäť tu narážame na nejasnosť a nesúlad slovenskej legislatívy (Ústava SR) a legislatívy EU:

…Riaditeľ sekcie farmácie a liekovej politiky Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Adam Hlôška v tejto súvislosti pripomenul, že v súčasnosti môže vývoz lieku zakázať Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) v prípade, ak je vývozom ohrozené zdravie a život občanov Slovenskej republiky. Doteraz sa tak stalo v prípadoch štyroch liekov. ŠUKL podľa Hlôšku zvažuje zákaz vývozu ďalších piatich liekov.

„Musí to však prejsť riadnym správnym konaním,“ upozornil a dodal, že možnosť zakázať vývoz lieku má SR v legislatíve ako jediná z krajín Európskej únie. „Problém reexportu liekov je pritom problém v celej Európskej únii a neexistuje jednotná právna úprava, ktorá by reexport regulovala, keďže je to legálne podnikanie na základe voľného pohybu tovaru,“ vysvetlil Hlôška…

Súkromný záujem (zisk) má jednoducho prednosť pre verejným záujmom (zdravie občanov):

…Situáciu by zrejme nezlepšil ani prípadný etický kódex, v ktorom by sa lekárne zaviazali nepredávať lieky distribútorom. „Uvažovali sme aj o tomto, no bolo by zasa od nás neetické žiadať od lekárne, ktorej klesá obrat, aby sa zriekla legálneho príjmu,“ povedal Sukeľ.

Dodal, že za zmienku by však určite stálo sprísniť podmienky pre založenie distribučnej firmy. „Dnes na to v podstate stačí 150 štvorcových metrov skladových priestorov a jeden obchodný zástupca,“ konštatoval viceprezident SLEK…

11.10.2013 sa konala tlačová konferencia ohľadne reexportu liekov, na ktorej riaditeľ ústavu  PharmDr. Ján Mazag okrem iného informoval: