Nedostatok zdravotníckych pracovníkov 10

10. apríla 2019, citizen, Zdravotné sestry

Nedostatok zdravotníckych pracovníkov 10

 

 

Ani nahrádzanie slovenských lekárov ukrajinskými nie je také jednoduché, ako by sa zdalo:

…Zdravotníci z Ukrajiny majú záujem prísť na Slovensko a začať nový život aj na vidieku. Drvivej časti z nich sa to nedarí, dôvodom sú prísne kritériá týkajúce sa uznania ich vzdelania. Okrem predloženia dokladov musia u nás absolvovať testy, ktoré pripravuje Slovenská zdravotnícka univerzita. Vlani (rok 2016) v nich uspeli iba dvaja zo 46 záujemcov, tento rok zo 47 len štyria. Zubári sú na tom ešte horšie, z 22 žiadateľov nebol úspešný ani jeden…

Olena a Andrej z Ukrajiny hovoria:

…V marci obaja nepochodili na skúškach. „Boli príšerne komplikované, ťažké, navyše okruhy s 800 otázkami sme dostali dva týždne pred skúškami, nemali sme šancu,“ tvrdia obaja. Písomné testy mali dve časti, odbornú a zdravotnícku legislatívu, každá bola hodnotená osobitne. „Ak nespravíte čo len jednu z nich, tak nepostupujete ďalej na ústny pohovor,“ dodala Olena.

Najväčším prekvapením pre nich bolo, že komisia nehodnotila vedomosti, ktoré získali na škole. „Mali sme sa naučiť tri nové predmety, napríklad transplantológiu, kardiochirurgiu a plastickú chirurgiu,“ podčiarkol Andrej s tým, že otázky boli komplikované a nedostali žiadnu literatúru. „Keď sme sa boli opýtať na univerzite, aby nám poradili literatúru, dostali sme odpoveď, že treba všetko od prvého ročníka. Zoberte si autorov kníh, nájdite si ich a učte sa,“ priblížili, akú odpoveď dostali na škole. Takýto prístup považujú za hádzanie polien pod nohy. „Nedostala sa nám žiadna pomoc, za poplatok 550 eur na jednu osobu sme mali dostať aspoň zoznam literatúry,“ podotkli.

Zatiaľ sú obaja odhodlaní skúšky opakovať, pracujú v obchodných reťazcoch, aby sa uživili. Poznajú ľudí, ktorí to u nás skúsili trikrát a potom odišli do Česka, kde testy spravili. Tam je to podľa ich aj oveľa lacnejšie. Kým na Slovensku je poplatok za skúšku 550 eur (zubári takmer tisíc eur) a za jej opakovanie viac ako 600 eur, v Česku stojí len 250 eur.

Hodnotenie úrovne uchádzačov zo zahraničia má na starosti Ministerstvo školstva:

…Minuloročné zmeny v hodnotení cudzincov školský rezort odôvodňuje tým, že predtým bolo benevolentné. „Absentovalo napríklad preverenie skutočných znalostí, ako je povinné ovládanie štátneho jazyka a podobne. Slovenská republika sa rozhodla pre prísnejšie preverenie znalostí odborníkov,“ reagovalo tlačové oddelenie ministerstva školstva…

…Stomatológ zo stredného Slovenska, ktorý si neprial zverejniť svoje meno, si myslí, že podmienky sa zrejme menili kvôli falšovaniu diplomov. „Na Ukrajine sa lekárske diplomy dajú kúpiť, preto pravdepodobne naši sprísnili testy. Toto však nie je cesta, overiť schopnosti a skúsenosti je predsa možné praktickými skúškami,“ povedal zubný lekár, ktorý vlastní tri ambulancie a potreboval by lekárov ako soľ. Ešte pred zavedením prísnejších testov sa mu podarilo zamestnať dve lekárky. „Najskôr pracovali pod mojím vedením, zisťoval som ich zručnosti. Musím povedať, že boli veľmi šikovné, ovládali moderné technologické postupy a potom, keď spravili skúšky, mohli pracovať samostatne,“ …

Ak ale chceme dostať na Slovensko lekárov z Ukrajiny, pravdepodobne budeme musieť náročnosť rozdielových skúšok znížiť:

…Ministerstvo školstva už oznámilo, že uvažuje o „zjemnení“ rozdielových skúšok pre lekárov z tretích krajín. Poľsko a Česko svoj lekársky pracovný trh pre Ukrajincov už otvorili…

 

Ukrajinskí lekári, na rozdiel od slovenských, sú ochotní pracovať aj v odľahlých regiónoch Slovenska. Napriek tomu, že majú ťažkosti s doplňujúcimi skúškami, ktoré ich stoja 550 eur pre lekárov a 85 pre zubárov, pacienti sú s nimi spokojní. Asi majú to, čo prevažne slovenským lekárom chýba – empatiu:

„Počas mojej pooperačnej liečby sa pri mne zastavil aj viackrát denne a úprimne sa zaujímal o môj zdravotný stav. Radil mi, ako mám ležať a čo mám a nemám robiť, aby som sa čím skôr dostal z nie celkom príjemného pooperačného stavu. Po takomto zásahu, aký som absolvoval, sa niektorí pacienti dostávajú do normálu aj tri mesiace. Mne sa to podarilo už po desiatich dňoch aj vďaka jeho radám,“ hovorí Jozef…