Nedostatok zdravotníckych pracovníkov 01

4. marca 2019, citizen, Zdravotné sestry

Nedostatok zdravotníckych pracovníkov 01

 

Od augusta 2014 prebiehali rokovania medzi zástupcami nemocníc na jednej strane a zástupcami zdravotníkov na strane druhej, o uzavretie Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS). Nemocnice ako zamestnávateľov zastupuje Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) na čele s Marianom Petkom. Zamestnancov zastupujú  Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZzaSS) na čele s Antonom Szalayom, Lekárske odborové združenie (LOZ) vedie Peter Visolajský a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) vedie Monika Kavecká. Kolektívna zmluva bola podpísaná s účinnosťou od 1. júna 2016 do 31. decembra 2017. Zástupcovia jednotlivých organizácií museli dospieť k určitému kompromisu, niekto bol spokojný viac, niekto menej. Zdravotné sestry požadovali navýšenie dovolenky o jeden týždeň nad rámec Zákonníka práce pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, vzhľadom na náročnosť práce, čo ale v kolektívnej zmluve nebolo zakotvené. Zvýšil sa  napríklad plat nezdravotníckym zamestnancom v zdravotníctve o 2%. LOZ nežiadalo zvýšenie platov:

…Predseda LOZ upozornil, že nežiadali navyšovanie platov. „Avšak mrzí nás, že boli úplne zamietnuté všetky požiadavky na lepšie ohodnotenie sestier, a to nie len zo strany asociácie nemocníc, ale prekvapivo i zo strany SOZzaSS,“ dodal Visolajský. LOZ podľa neho podporovalo a podporuje požiadavky sestier na zvýšenie miezd. „Je pre nás nepochopiteľné, prečo Slovenský odborový zväz zdravotníkov blokoval akékoľvek požiadavky na lepšie ohodnotenie sestier,“ uviedol Visolajský…

Pozitívom podľa Antona Szalaya bola:

…okrem iného dohodnutá vyššia tvorba sociálneho fondu na úrovni jedného percenta, čím už od júna príde do fondu viac financií v prospech zamestnancov. Zamestnávatelia tiež umožnia zdravotníckym pracovníkom pri kreditovom vzdelávaní čerpať ďalšie tri dni pracovného voľna s náhradou mzdy nad rámec ustanovení Zákonníka práce. „Odchodné sa vyplatí zamestnancovi v navýšenej forme o jeden mesiac oproti Zákonníku práce už od júna 2016. Príspevok zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie pre zamestnancov, ktorých práca je zaradené do 3. a 4. rizikovej kategórie, je dohodnutý vo výške 2,5 % z objemu zúčtovaných miezd týchto zamestnancov…

A ako to u kompetentných je zvykom, nie len že veci začínajú „riešiť“ až pod veľkým tlakom a za cenu otrasov v sociálnej oblasti aj v ekonomike, ale so svojím sociopatickým prístupom sú aj naveky nepoučiteľní a stačí im, že problém, ktorý na Slovensku vznikal desiatky rokov , nejako narýchlo a neochotne zažehnali, pričom nemajú absolútne žiadnu predstavu ani dlhodobú koncepciu, ako v skutočnosti zlepšiť zdravotníctvo, ktoré je ich zásluhou na kolenách. Takže dlhodobý nedostatok zdravotných sestier a lekárov doteraz nedokázali riešiť a ani neriešili, hoci situácia sa každým rokom zhoršuje a hoci lekári aj sestry na túto skutočnosť poukazujú už dosť dlho. Riešením je podľa lekárov aj sestier zatraktívnenie povolania zdravotníkov vyšším finančným ohodnotením, lepšími pracovnými podmienkami a rezidentským programom:

…Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth odhaduje, že len asi polovica zo 600 každoročných absolventov štúdia medicíny pokračuje v ďalšom vzdelávaní alebo ide liečiť na Slovensku. Zvyšok odchádza do zahraničia alebo do firiem. Údaje Lekárskej komory sú ešte hrozivejšie. Podľa nich zostáva na Slovensku po absolvovaní medicíny zhruba 20 – 30 percent lekárov…

…Mladí lekári hovoria, že nemocnice o nich nemajú záujem. Ak ich prijmú, bránia im v odbornom raste. Pre atestáciu je napríklad potrebné praxovať na viacerých oddeleniach, ale najmä malé nemocnice sa snažia lekárov viac-menej držať na jednom mieste a nepúšťajú ich na prax do inej nemocnice.

Rezort zdravotníctva tvrdí, že nemá informácie o tom, ako sa uplatňujú mladí lekári, pretože tí nemajú povinnosť o tom informovať. Pred dvoma rokmi rozbehol rezidentský program, v ktorom dostávajú už študenti, resp. čerství absolventi a mladí lekári do 40 rokov plat a istotu zamestnania na 3 či 4 roky špecializovaného štúdia, ak si zvolia za svoj odbor všeobecné lekárstvo alebo pediatriu. Podmienkou je, že po ukončení odboru zostanú pracovať vo svojom regióne. Zatiaľ do programu zaradili 272 mladých budúcich lekárov, z toho 191 pre všeobecné lekárstvo a 81 pre pediatriu…

…V Maďarsku vláda v roku 2013 presadila zákon, podľa ktorého musí absolvent odpracovať dĺžku svojho štúdia v krajine, má však na to dvadsaťročnú lehotu. Vláda Viktora Orbána kvôli tomu dokonca novelizovala ústavu, ktorá pôvodne zaručovala právo na slobodný výber zamestnania…

Prekážky v uplatnení lekárov a získavaní praxe a atestácie si kladú bohužiaľ aj lekári navzájom:

…Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský potvrdzuje, že o atestáciách lekára často rozhodujú riaditelia nemocníc a čas, kedy lekár získa atestáciu, sa môže predĺžiť aj na desať rokov. „Ak chce riaditeľ držať za nízky plat neatestovaného lekára, nedovolí mu cirkulovať po oddeleniach, a tým sa tento čas môže natiahnuť aj na desať rokov. A mladý lekár to vyrieši tak, že odíde preč…